Kevätnäyttelyn 7.3.2020 tuloksia

Kaniininkasvattajien kevätnäyttely pidettiin 7.3.2020 Pöytyällä Kyntäjäntuvalla. Näyttelyyn oli ilmoittautunut 119 kania ja niitä arvostelivat Eurooppa-standardia käyttäen suomalainen Jaana-Kaisa Kekki sekä latvialainen Dace Kaula.

Näyttelyn parhaimmaksi kaniksi kruunattiin sininen kääpiöluppauros Onnimannin Karkki 97 pisteellä. Karkin on kasvattanut ja omistaa Arnevi Kittamaa.

Näyttelyn vastakkaisen sukupuolen parhaimmaksi kaniksi tuli kastanjanpunainen rexnaaras Petkelkannan Sinetti myös 97 pisteellä. Sinetin on kasvattanut sekä omistaa Laura Mehtonen.

Näyttelyssä palkittiin myös paras nuori (alle 6kk) naaras, joka oli rex Petkelkannan Vieno 96p, kasvattaja ja omistaja Laura Mehtonen. Myös paras nuori uros palkittiin ja sen tittelin sai wieniläinen Antafarm’s Aapo 95,5p, kasvattaja ja omistaja Mia Nyberg.

ROTUNSA PARHAAT:

Ranskanluppa: Ruohonurmen Veera 95p, om. Raili Vähäkangas
Suurihopea: Freyja 96p, om. Eeva Fransman
Kalifornialainen: Kevätkurjen Blanche 92,5p, om. Arto Salo
Uudenseelanninpunainen: Antafarms Alfie 97p, om. Arto Salo
Wieniläinen: Grasshoppers Garden 95,5p, om. Mirja Säynäjoki
Angora: Rumpali 95,5p, om. Anu Holopainen
Rex: Petkelkannan Sinetti 97p, om. Laura Mehtonen
Pienirex: Antafarm’s Cody 96p, om. Anu Holopainen
Leijonanharjaskani: Moonlight 95,5p, om. Karina Kyntöaho
Belgianjäniskani: Sören 96,5p, om. Mirja Säynäjoki
Isabella: Antafarm’s LarsÅke 96,5p, om. Mia Nyberg
Perle egern: Vihervaaran Pontus 96p, om. Anne Lähdesmäki
Englanninperhoskani: Sunny’s Heartbeat 94p, om. Sanni Sirén
Schwarzgrannen: Anton 96,5p, om. Anne Lähdesmäki
Kääpiöluppa: Pet Ch Onnimannin Karkki 97p, om. Arnevi Kittamaa
Kääpiöperhoskani: Petkelkannan Ellie 95p, om. Laura Mehtonen
Hermeliini: Petkelkannan Chuckels 96p, om. Laura Mehtonen

Palkintolista X (aikuiset kanit):

  1. Laura Mehtonen, rex, castor 2,2                         386,5
  2. Arto Salo, uudenseelanninpunainen 1,0           97
  3. Arnevi Kittamaa, kääpiöluppa, sininen 1,0      97
  4. Anne Lähdesmäki, rex, valkoinen ps 2,2          384
  5. Eeva Fransman, suurihopea, musta 2,2           383
  6. Anne Lähdesmäki, schwarzgrannen 2,1           287,5
  7. Laura Mehtonen, hermeliini, ruskeasoop 3,0 287,5
  8. Arnevi Kittamaa, perle egern 3,0                       287,5
  9. Sanni Sirén, soopeli, ruskea 0,1                         96,5
  10. Arnevi Kittamaa, kääpiöluppa, musta 1,0       96,5
  11. Mirja Säynäjoki, belgianjäniskani, tan 1,0      96,5
  12. Jonna Hautakangas, pienihopea, l.harm 1,0  96,5
  13. Mirja Säynäjoki, belgianjäniskani, l.pun 1,0  96,5
  14. Mia Nyberg, isabella 1,0                                     96,5
  15. Arnevi Kittamaa, kääpiöluppa, l.harmaa 1,0 96,5
  16. Anne Lähdesmäki, hermeliini, valk ps 3,0     287
  17. Kirsi Hellsten, kääpiöluppa, l.harmaa 1,0      96
  18. Johanne Koivunen, suurihopea, musta 1,0    96
  19. Anu Holopainen, pienirex, oranssi 1,0            96
  20. Elina Ruha, hermeliini, sinisoopeli 1,0           96
  21. Jonna Hautakangas, pienihopea, musta 0,3  286,5
  22. Anne Lähdesmäki, perle egern 1,3                    380
  23. Laura Mehtonen, kääpiöperhoskani 2,2          379
  24. Johanne Koivunen, rex, venäläinen 2,1           285
  25. Anu Holopainen, angora, l.keltainen 1,0         95,5
  26. Eeva Fransman, uudenseelanninpun 1,0        95,5
  27. Karina Kyntöaho, leijonanharjas, sin 1,0        95,5
  28. Mari Viitanen, kääpiöluppa, sininen 1,0         95,5
  29. Elina Ruha, hermeliini, musta hopea 1,0        95,5
  30. Mirja Säynäjoki, wieniläinen, valk ss 1,0         95,5
  31. Kirsi Hellsten, kääpiöluppa, l.sininen 1,2        284
  32. Raili Vähäkangas, ranskanluppa, chin 0,1      95
  33. Elina Ruha, kääpiöluppa, l.harmaa 0,1           95
  34. Mirva Laukkanen, rex, valkoinen ps 0,1         95
  35. Karina Kyntöaho, leijonanharjas, sin 0,1        95
  36. Johanne Koivunen, uudenseelanninpun 1,0  95
  37. Mia Nyberg, kääpiöluppa, l,keltainen 1,0       95
  38. Laura Mehtonen, hermeliini, white 1,0          95
  39. Sanni Sirén, suurihopea, musta 1,0                95
  40. Mia Nyberg, kääpiöluppa, musta 1,0              95
  41. Raili Vähäkangas, ranskanluppa,valk ps 1,0 95

Palkintolista Y (nuoret kanit):

  1. Laura Mehtonen, rex, castor 2,2                380
  2. Mia Nyberg, wieniläinen, l.sininen 1,0     95,5