Kevätnäyttelyn tuloksia

Tampereen kevätnäyttelyssä 20.5.2017 Näyttelyn parhaaksi sekä A-luokan voittajaksi valittiin perle egern naaras Frida 96 pisteellä. Kasvattaja B. Egeland, Norja ja omistaja Anne Lähdesmäki.

Vastakkaisen sukupuolen paras oli 95 pistein rex uros Lumshedens Samuel, jonka kasvattaja on A. Åhsgren Ruotsista ja omistaja Teemu Lindroos.

Palkintolista A, aikuiset kanit:

1.Anne Lähdesmäki, perle egern                                                  0,1                        96p
2. Anne Lähdesmäki, hermeliini, valkoinen ps                         3,0                       284,5p
3. Elina Lustig, leijonanharjas, valkoinen ps                             1,2                       282,5p
4. Arnevi Kittamaa, perle egern                                                    3,0                       282,5p
5. Heidi Ketonen, kääpiöjänis, valkoinen ps                              1,2                       281,5p
6. Teemu Lindroos, rex, valkoinen ps                                          1,0                       95p
7. Johanne Koivunen, rex, musta venäläinen                             0,1                       95p
8. Sanni Sirén, soopeli, sininen                                                     0,1                       95p
9. Elina Lustig, pienihopea, musta                                               1,0                       95p
10. Elena Suomela, hermeliini, luonnonharmaa                       1,0                       95p
11. Aki Vähäkangas, kääpiöjänis, sinisoopeli                              0,1                       95p
12. Anette Suonio, ranskanluppa, luonnonsininen                   1,0                       95p
13. Anne Lähdesmäki, kääpiöluppa, luonnonharmaa vk         0,1                       95p
14. Eveliina Falttu, rex, ruskeasoopeli&white                            1,0                       94,5p
15. Johanne Koivunen, rex, valkoinen ps                                    1,0                       94,5p
16. Elena Suomela, kalifornialainen, musta                               1,0                       94,5p
17. Johanna Siitonen, ruotsinturkiskani                                     1,0                       94,5p
18. Heini Laaksonen, pienirex, musta otter                               0,1                       94,5p
19. Lotta Yli-Kohtamäki, kasmirluppa, madagaskar                1,0                       94,5p
20. Mirva Laukkanen, rex, valkoinen ps                                     1,0                       94,5p
21. Lotta Yli-Kohtamäki, kasmirluppa, sinisiamsoopeli          0,1                       94p
22. Raili Stenberg, ranskanluppa, chinchilla                             1,0                       94p
23. Heli Nurmi, uudenseelanninpunainen                                 0,1                       94p
24. Sanni Sirén, venäläinen, musta                                             1,0                       94p
25. Anne Lähdesmäki, schwarzgrannen                                     1,0                       94p

Palkintolista B, nuoret kanit:
1. Heli Nurmi, saksanjättiperhoskani, musta                           0,1                       94p
2. Elina Lustig, leijonanharjas, valkoinen ps                            1,0                       94p

Palkintolista M, poikueryhmä:
1. Raili Stenberg, ranskanluppa, luonnonharmaa                                              94p