Kekrinäyttelyn tuloksia

Ilmajoella pidettiin vuoden viimeinen näyttely, Kekrinäyttely, lauantaina 1.12.2018. Näyttelyssä kisattiin kahdessa eri luokassa: pohjoismaisen standardin arvosteluissa sekä Eurooppa-standardin arvosteluissa. Onnittelut kaikille voittajille!

Pohjoismaisen standardin tuloksia, tuomarina Jaana-Kaisa Kekki:

Näyttelyn paras: Frode, hermeliiniuros, 95,5p, kasv. Frode Klevang, om. Anne Lähdesmäki

Vastakkaisen sukupuolen paras: Ruby, rexnaaras, 95p, kasv. Frida Jägerås, om. Johanne Koivunen

Paras ryhmä: Anne Lähdesmäki, valkoiset hermeliinit, 3,0 284,5
Paras pari: Anne Lähdesmäki, valkoiset hermeliinit, 190p

Roturyhmien parhaat:
Jättirodut: ranskanluppa Tunturituulen Xyper, om. Raili Vähäkangas
Erikoisturkkiset rodut: kasmirluppa Ludentuss’ Gunnel, om. Susanna Östman
Pienet rodut: perle egern Vihervaaran Cecilia, om. Anne Lähdesmäki
Kääpiörodut: hermeliini Frode, om. Anne Lähdesmäki

Rotunsa parhaat:
Ranskanluppa: Tunturituulen Xyper, om. Raili Vähäkangas, 94p
Satiini: Eugen, om. Johanne Koivunen, 94,5p
Rex: Ruby, om. Johanne Koivunen, 95p
Kasmirluppa: Ludentuss’ Gunnel, om. Susanna Östman, 95p
Pienirex: Antafarm’s Figaro, om. Jessica Gullblom, 95p
Perle egern: Vihervaaran Cecilia, om. Anne Lähdesmäki, 95p
Englanninperhoskani: Sunny’s Heartbeat, om. Sanni Sirén, 94p
Kääpiöluppa: Töminän Arla, om. Nella ja Minea Lumio, 94,5p
Kääpiöperhoskani: Omenatarhan Benjamin, om. Mari-Tuuli Saunala, 94,5p
Hermeliini: Frode, om. Anne Lähdesmäki, 95,5p
Kääpiöjänis: Pohjanpojan Blue One, om. Aki Vähäkangas, 95p

Palkintolistan L TOP 10:

  1. Anne Lähdemäki, hermeliini, valkoinen ps       3,0                       284,5
  2. Elena Suomela, hermeliini, luonnonpunainen 1,2                       283
  3. Johanne Koivunen, rex, musta venäläinen        3,0                       282
  4. Tina Haals, hermeliini, luonnonharmaa            1,0                       95
  5. Anne Lähdesmäki, perle egern                             0,1                       95
  6. Johanne Koivunen, rex, castor                             0,1                       95
  7. Susanna Östman, kasmirluppa, ruskeasiams   0,1                       95
  8. Aki Vähäkangas, kääpiöjänis, sinisoopeli          1,0                       95
  9. Jessica Gullblom, pienirex, oranssi                     1,0                       95
  10. Johanne Koivunen, satiini, chinchilla                1,0                       94,5

Eurooppa-standardin tuloksia, tuomarina Laura Mehtonen

Näyttelyn paras: Birchen Apple Pie oranssi rexnaaras, 97,5p, kasvattaja ja omistaja Johanne Koivunen

Vastakkaisen sukupuolen paras: Vihervaaran Janus, perle egern uros, 97p, kasvattaja ja omistaja Anne Lähdesmäki

Palkintolistan X TOP 10:

  1. Johanne Koivunen, rex, oranssi                           0,1                       97,5
  2. Anne Lähdesmäki, perle egern                             1,0                       97
  3. Elena Suomela, hermeliini, luonnonpunainen 0,1                       97
  4. Tina Haals, hermeliini, raudanharmaa              0,1                       97
  5. Mari-Tuuli Saunala, kääpiöperhoskani, m-k    1,0                       96,5
  6. Tuula Kurunsaari, kääpiöluppa, lutino              0,1                       96,5
  7. Anne Lähdesmäki, hermeliini, valkoinen ps    1,0                       96,5
  8. Johanne Koivunen, rex, musta venäläinen       0,1                       96
  9. Sanni Sirén, englanninperhoskani, musta        0,1                       96
  10. Johanne Koivunen, satiini, chinchilla               0,1                       96