Kekrinäyttelyn 2019 tulokset

Tuomareina Eurooppa-luokassa tsekkiläisetDana Caithamlová ja Jiří Patras ja Pohjoismaisessa luokassa toimivan norjalainen Thormod Saue sekä suomalaiset Laura Mehtonen ja Jaana-Kaisa Kekki.

EUROOPPA-LUOKKA

NÄYTTELYN PARAS: suurihopea naaras Kukamuumuka Storyteller, joka sai 97p. Kanin on kasvattanut ja omistaa Terhi Järvinen.
VASTAKKAISEN SUKUPUOLEN PARAS: schwarzgrannen uros Vihervaaran Herman, joka sai myös 97p. Kanin on kasvattanut ja omistaa Anne Lähdesmäki

PARAS RYHMÄ: Anne Lähdesmäki perle-egern 381,5p 2,2

ROTURYHMIEN PARHAAT:
SUURET RODUT: ranskanluppa nro 30 Edmundas Reimerys 96,5p
KESKISUURET RODUT: suurihopea Kukamuumuka Storyteller 97p Terhi Järvinen
PIENET RODUT: schwarzgrannen 97p Vihervaaran Herman Anne Lähdesmäki
KÄÄPIÖRODUT: kääpiöluppa Arnevi Kittamaa 96,5p Onnimannin Karkki
SILKKIKARVAISET RODUT: satiini Birchen Ellenbogen 94,5p Johanne Koivunen
LYHYTKARVAISET RODUT: rex valk Vihervaaran Qiana 96,5p Anne Lähdesmäki
PITKÄKARVAISET RODUT: leijonanharj Mustikkametsän Yona 95,5p Ilona Kuparinen

Lahjoituspalkinnot:
ANTAFARM`S: Paras rex-kani Vihervaaran Qiana om. Anne Lähdesmäki
ANTAFARM`S: Paras wieniläinen Kotirannan Kronos om. Maija Nieminen
SUNNY`S kanila: Paras soopelivärinen hermeliini Petkelkannan Chuckles om Laura Mehtonen
TUNTURITUULEN kanila: Paras valkoinen kani hermeliini Vihervaaran Bea om . Anne Lähdesmäki
Kiertopalkinto KEVÄTKURJEN kanila: Paras uudenseelanninpunainen Kukamuumuka Beetroot om. Terhi Järvinen

ROTUNSA PARHAAT:
Belgianjätti: 1916-LT8 96p, om. Edmundas Reimerys
Saksanjättiperhoskani: Sunflowers Nearly Super 95p, om. Janita Jasmavaara
Ranskanluppa: 1917-LT8 96,5p, om. Edmundas Reimerys
Suurihopea: Kukamuumuka Storyteller, 97p, om. Terhi Järvinen
Sininenwieniläinen: Kotirannan Kronos 96p, om. Maija Nieminen
Kalifornialainen: 4954-LT8 94p, om. Edmundas Reimerys
Uudenseelanninpunainen: Kukamuumuka Beetroot 95,5p, om. Terhi Järvinen
Uudenseelanninvalkoinen: 4953-LT8 95,5p, om. Edmundas Reimerys
Wieniläinen: Catacassica’s Hans 95,5p, om. Jaana Vainikka
Angora: Rumpali 95p, om. Anu Holopainen
Satiini: Birchen Ellenbogen 94,5p, om. Johanne Koivunen
Rex: Vihervaaran Qiana 96,5p, om.  Anne Lähdesmäki
Pienirex: Antafarm’s Cody 95p, om. Anu Holopainen
Leijonanharjaskani: Mustikkametsän Yona 95,5p, om. Ilona Kuparinen
Bourgogne: 299-LT8 96p, om. Edmundas Reimerys
Belgianjäniskani: Gothic Stud Sunset Roset 94,5p, om. Riikka Pääkkönen
Alaska: Affes Rafaello 96,5p, om. Terhi Järvinen
Perle-egern: Vihervaaran Sade 96p, om. Anne Lähdesmäki
Englanninperhoskani: Sunny’s Heartbeat 95p, om. Sanni Sirén
Schwarzgrannen: Vihervaaran Herman 97p, om. Anne Lähdesmäki
Tan: Bravo Peppiina 94p, om. Anu Tokola
Soopeli: Sunny’s Dream Lover 95,5p, om. Sanni Sirén
Venäläinen: Mafia’s Billyjoe 94,5p, om. Satu Kiuru
Kääpiöluppa: Onnimannin Karkki 96,5p, om. Arnevi Kittamaa
Kääpiöperhoskani: Emil 95,5p, om. Laura Mehtonen
Hermeliini: Petkelkannan Chuckels 96p, om. Laura Mehtonen
Kääpiöjäniskani: Passiongree’s Hollowgram 95,5p, om. Annette Korhonen

PALKINTOLISTA X:

  1. Anne Lähdesmäki, perle-egern                                            2,2                381,5
  2. Arnevi Kittamaa, perle-egern                                               2,2                381,5
  3. Maija Nieminen, sininenwieniläinen                                 2,2                380,5
  4. Arto Salo, uudenseelanninpunainen                                  2,2                380,5
  5. Terhi Järvinen, suurihopea, luonnonharmaa                  2,2                379,5
  6. Anne Lähdesmäki, hermeliini,  valkoinen ps                   1,3                378,5
  7. Anne Lähdesmäki, rex,  valkoinen  ps                               0,1                96,5
  8. Arnevi Kittamaa, kääpiöluppa, sininen                             1,0                96,5
  9. Terhi Järvinen, alaska                                                           1,0                96,5
  10. Edmundas Reimerys, ranskanluppa, raudanharmaa     1,0                96,5
  11. Laura Mehtonen, hermeliini, ruskeasoopeli                    1,0                96
  12. Edmundas Reimerys, belgianjätti,  valkoinen ps             0,1               96
  13. Edmundas Reimerys, sininenwieniläinen                        0,1                96
  14. Minna Rantanen, ranskanluppa, chinchilla                    1,0                96
  15. Jaana Vainikka, hermeliini, valkoinen ps                        1,0                96
  16. Arnevi Kittamaa, hermeliini, ruskeasoopeli white         1,0                96
  17. Terhi Järvinen, uudenseelanninpunainen                       1,0                96
  18. Edmundas Reimerys, belgianjätti, raudanharmaa        1,0                96
  19. Edmundas Reimerys, bourgogne                                       1,0                96
  20. Minna Rantanen, ranskanluppa, sinichinchilla             1,0                96
  21. Edmundas Reimerys, belgianjätti, luonnonharmaa     0,1               95,5
  22. Ilona Kuparinen, leijonanharjas, madagaskar               0,1               95,5
  23. Mia Nyberg, uudenseelanninpunainen                           0,1                95,5
  24. Johanne Koivunen, rex, valkoinen ps                              0,1                95,5
  25. Terhi Järvinen, suurihopea, musta                                   0,1                95,5
  26. Mia Karvinen, belgianjätti,  luonnonharmaa                 1,0                95,5
  27. Laura Mehtonen, kääpiöperhoskani, musta-pun          1,0                95,5
  28. Jaana Vainikka, wieniläinen, valkoinen                          1,0                95,5
  29. Laura Mehtonen, hermeliini, sinisoopeli white             1,0                95,5
  30. Johanne Koivunen, rex,  musta dalmatialainen            1,0                95,5
  31. Arnevi Kittamaa, kääpiöluppa,  luonnonharmaa         1,0                95,5
  32. Anne Lähdesmäki, hermeliini, luonnonharmaa           1,0                95,5
  33. Elina Ruha, hermeliini, ruskeasoopeli                             1,0                95,5
  34. Annette Korhonen, kääpiöjänis, musta                           1,0                95,5
  35. Sanni Siren, soopeli, sininen                                             1,0                95,5
  36. Arnevi Kittamaa, kääpiöluppa, musta                             1,0                95,5
  37. Edmundas Reimerys, uudenseelvalkoinen                     1,0                95,5
  38. Mia Karvinen, belgianjätti, raudanharmaa                     0,1                95
  39. Jonna Hautakangas, kääpiöluppa,  valkoinen ps           0,1                95
  40. Elina Ruha, kääpiöluppa, sininen                                      0,1                95
  41. Janita Jasmavaara, saksanjättiperhoskani, sininen       0,1                95
  42. Johanne Koivunen, rex, musta venäläinen                      0,1                95
  43. Sanni Siren, englanninperhoskani, musta                       1,0                95
  44. Anu Holopainen, pienirex, oranssi                                   1,0                95
  45. Maija Nieminen, ranskanluppa, sininen                         1,0                95
  46. Edmundas Reimerys, ranskanluppa, sininen vk           1,0                95
  47. Iitu Kelokorpi, kääpiöperhoskani, musta-punainen     1,0                95
  48. Terhi Järvinen ja Sanna Kaski, suurihopea, musta       1,0                95
  49. Elina Ruha, hermeliini, chinchilla                                    1,0                95
  50. Edmundas Reimerys, ranskanlunppa, valkoinen ps     1,0                95
  51. Anu Holopainen, angora, luonnonkeltainen                  1,0                95
  52. Johanne Koivunen, rex, schwarzgrannen                       1,0                95

POHJOISMAINEN LUOKKA

NÄYTTELYN PARAS: belgianjättinaaras 298 – LT8 95,5p om. Edmundas Reimerys
VASTAKKAISEN SUKUPUOLEN PARAS: kääpiöluppauros Onnimannin Karkki 95p om. Arnevi Kittamaa

PARAS RYHMÄ: Maija Nieminen sininenwieniläinen 3,0 284p

Lahjoituspalkinto:
LEPPÄMÄKI FARM: Paras nuori suurihopea Kukamuumuka Had To Be You om. Terhi Järvinen

ROTURYHMIEN PARHAAT:
JÄTTIRODUT: belgianjättinaaras 298 – LT8 95,5p om. Edmundas Reimerys
SUURET RODUT: sininen wieniläinen Kotirannan Theia om. Maija Nieminen
ERIKOISTURKKISET RODUT: angora Niemenmäen Ninni om. Anu Holopainen
KESKISUURET RODUT: bourgogne 110 om. Edmundas Reimerys
PIENET RODUT: perle-egern Vihervaaran Sade om. Anne Lähdesmäki
KÄÄPIÖRODUT: kääpiöjäniskani Passiongree’s Eyric om. Annette Korhonen

ROTUNSA PARHAAT:
Belgianjätti: 298 – LT8 95,5p, om. Edmundas Reimerys
Saksanjättiperhoskani: Sunflowers Nearly Super 94p, om. Janita Jasmavaara
Ranskanluppa: 1917-LT8 93,5p, om. Edmundas Reimerys
Suurihopea: Kukamuumuka Had to Be You 94,5p, om. Terhi Järvinen
Sininenwieniläinen: Kotirannan Theia 95p, om. Maija Nieminen
Kalifornialainen: 4953-LT8 94,5p, om. Edmundas Reimerys
Uudenseelanninpunainen: Kukamuumuka Beetroot 95p, om. Terhi Järvinen
Uudenseelanninvalkoinen: 191-LT8 94p, om. Edmundas Reimerys
Wieniläinen: Catacassica’s Hans 92p, om. Jaana Vainikka
Angora: Niemenmaan Ninni 94,5p, om. Anu Holopainen
Satiini: Birchen Ellenbogen 91,5p, om. Johanne Koivunen
Rex: Birchen Abrams Creek 94,5p, om. Johanne Koivunen
Pienirex: Antafarm’s Cody 94p, om. Anu Holopainen
Kasmirluppa: Karvakaaoksen Hypnosis 92,5p, om. Lotta Yli-Kohtamäki
Leijonanharjaskani: Mustikkametsän Yona 93,5p, om. Ilona Kuparinen
Bourgogne: 5932-LT8 94,5p, om. Edmundas Reimerys
Belgianjäniskani: Gothic Stud Sunset Roset 94p, om. Riikka Pääkkönen
Alaska: Affes Rafaello 94,5p, om. Terhi Järvinen
Perle-egern: Vihervaaran Sade 95p, om. Anne Lähdesmäki
Englanninperhoskani: Sunny’s Heartbeat 92,5p, om. Sanni Sirén
Schwarzgrannen: Vihervaaran Herman 94p, om. Anne Lähdesmäki
Tan: Bravo Peppiina 93p, om. Anu Tokola
Soopeli: Sunny’s Dream Lover 95p, om. Sanni Sirén
Venäläinen: Mafia’s Billyjoe 92,5p, om. Satu Kiuru
Kääpiöluppa: Onnimannin Karkki 95p, om. Arnevi Kittamaa
Kääpiöperhoskani: Petkelkannan Ellie 94p, om. Laura Mehtonen
Hermeliini: Vihervaaran Bea 95p, om. Anne Lähdesmäki
Kääpiöjäniskani: Passiongree’s Eyric 95p, om. Annette Korhonen

PALKINTOLISTA L:

  1. Maija Nieminen, sininenwieniläinen                         0,3            284
  2. Anne Lähdesmäki, perle-egern                                    1,2            284
  3. Edmundas Reimerys, bourgogne                                1,2            283,5
  4. Terhi Järvinen, suurihopea, musta                            1,2             283
  5. Arnevi Kittamaa, perle-egern                                      3,0            283
  6. Edmundas Reimerys belgianjätti, luonnonharma   0,1           95,5
  7. Arto Salo uudenseelanninpunainen                           1,2            282,5
  8. Anne Lähdesmäki, rex, valkoinen ps                          1,2           282,5
  9. Laura Mehtonen, hermeliini, ruskeasoopeli             3,0          282
  10. Annette Korhonen, kääpiöjänis, musta                      0,1          95
  11. Terhi Järvinen uudenseelanninpunainen                 1,0           95
  12. Laura Mehtonen hermeliini, sinisoopeli white        1,0           95
  13. Sanni Siren soopeli, sininen                                         1,0           95
  14. Arnevi Kittamaa kääpiöluppa, sininen                       1,0           95
  15. Edmundas Reimerys, kalifornialainen, musta          1,0           94,5
  16. Anne Lähdesmäki, hermeliini, luonnonharmaa       1,0           94,5
  17. Terhi Järvinen, suurihopea, luonnonkeltainen        1,0           94,5
  18. Anu Holopainen, angora, sininen                                0,1           94,5
  19. Terhi Järvinen, alaska                                                   1,0            94,5
  20. Johanne Koivunen, rex, venäläinen musta               1,0            94,5
  21. Janita Jasmavaara, saksanjättiperhoskani, sin        0,1            94
  22. Anu Tokola belgianjätti, luonnonharmaa                  0,1            94
  23. Johanne Koivunen, rex, valkoinen ps                         0,1            94
  24. Johanne Koivunen, rex, musta dalmatialainen        1,0            94
  25. Riikka Pääkkönen, belgianjänis, musta tan               0,1            94
  26. Mia Karvinen belgianjätti, luonnonharmaa               1,0            94
  27. Terhi Järvinen ja Sanna Kaski, suurihopea musta   1,0            94
  28. Anne Lähdesmäki, schwarzgrannen                            1,0            94
  29. Terhi Järvinen, suurihopea, luonnonharmaa           0,1             94
  30. Arnevi Kittamaa,hermeliini, ruskeasoopeli               0,1             94
  31. Arnevi Kittamaa, hermeliini, ruskeasoopeli white  0,1              94
  32. Laura Mehtonen, kääpiöperhoskani, musta-pun     0,1             94
  33. Iitu Kelokorpi, kääpiöperhoskani, musta-pun          1,0             94
  34. Mia Nyberg, pienirex, oranssi                                      1,0              94